Lot No.: 831
Ptaszek w klatce - pozytywka
blacha mosiężna, drut, pióra ptasie, plusz, zielone płótno;
Niemcy, XX w.
wys. 16 cm, średnica podstawy 15 cm.
Niemcy, XX w.
Podstawa cylindryczna, na 3 nóżkach, z blachy mosiężnej tłoczonej we wzór roślinno-geometryczny. Wewnątrz mechanizm sprężynowy do nakręcania. Wyżej walcowata klatka z drucików wygiętych kopulasto, zebranych pod wieńczącą rozetą akantową z ruchomym koliczkiem do zawieszania. W klatce figurka siedzącego na mosiężnym słupku ptaszka, oklejona naturalnymi, barwionymi piórkami, z dziobkiem z rogu. Dno klatki wyłożone ciemnozielonym pluszem; wokół słupka liściaste gałązki z tkaniny i drucików. Po nakręceniu ptaszek porusza ogonkiem i dziobem; pierwotnie śpiewał; obecnie mechanizm nie funkcjonuje w pełni.