Lot No.: 1821
Zegar kominkowy rotacyjny, z figurą bogini Demeter
czarny marblit, brąz, mosiądz, szkło, stal;
Francja, Paryż, lata 70. - 90. XIX w.
estymacja: 16 000 - 21 000 zł
czarny marblit, brąz, mosiądz, szkło, stal; wys. 65, 2 cm, szer. 28 cm, głęb. 19,5 cm.
Podstawa na planie prostokąta, z czarnego marblitu, na 4 nóżkach z brązu (przednie ozdobne, wolutowe, z akantem i palmetą, złocone); przednia ścianka z rytym, złoconym motywem stylizowanej wici. Wyżej korpus prostopadłościenny, z kolistymi drzwiczkami z grubego, fazowanego szkła w perełkowym otoku, osłaniającymi tarczę z rytymi i złoconymi cyframi rzymskimi, obramowaną złoconym ornamentem kimationowym. Na bocznych ściankach antaby na kartuszowych szyldzikach. Z tyłu okrągłe drzwiczki mosiężne z ażurową rozetą osłaniają płytę mechanizmu ze słabo czytelnym znakiem firmowym w kole oraz numerem: „3949”. System paryski bicia godzin i półgodzin; ponadto mechanizm rotacyjny z ukrytym wewnątrz trzonem poruszającym obracającą się, wieńczącą zegar figurę kobiety; postać w antykizowanej szacie, z kokiem upiętym z warkoczy, trzymającą w prawej ręce pęk kłosów, a w lewej - uniesionej w górę - wahadło ze szklaną, fazowaną, kolistą soczewką.