Lot No.: 1847
Żyrandol 13-świecowy, elektryczny, w manierze II Cesarstwa
mosiądz, brąz, zielona patyna; szkło prasowane; wys. ca 80 cm, średnica 74 cm.
Europa Zachodnia, pocz. XX w.
estymacja: 3 200 - 4 200 zł
Europa Zachodnia, pocz. XX w.
Korpus w formie kolistego wieńca - szerokiego pierścienia z blachy mosiężnej pokrytej zieloną patyną, ozdobionego aplikacjami z pozłacanego brązu, z motywem ujętych w owale masek antycznych oraz palmet, a wzdłuż górnej krawędzi - szarf powiązanych w ażurowe kokardy. Do pierścienia mocowane ramiona wygięte łukowato, zakończone kielichami z akantowych liści, kryjącymi oprawki żarówek; cztery takie kielichy podwieszone symetrycznie przy dolnej krawędzi, na rurkowych trzonach. Poniżej pierścienia, w kolistej obręczy, osadzony stożkowy klosz z prasowanego, matowego szkła, osłaniający główną oprawkę lampy. Górą rurkowy trzon i ozdobne łańcuchy (dwa naderwane) łączą korpus z baldaszkiem patynowanym na zielono, z nakładkami w formie rozetek i wstęgą z kokardami na górnej krawędzi.
2 800 zł