Little Boy, 2017
olej, płótno; 27 x 33 cm; sygn., dat. i opisany na odwrocie: "LITTLE BOY" / JSłomkowski 2017.
estymacja: 3 000 - 4 000 zł
Zobacz pełne informacje
olej, płótno; 27 x 33 cm; sygn., dat. i opisany na odwrocie: "LITTLE BOY" / JSłomkowski 2017.
obraz namalowany podczas rezydencji artystycznej w zamku Amadé Bajzáth Pappenheim na Węgrzech (2017).
Wystawiany i reprodukowany w katalogu wystawy: Dziki. Autoportret empiryczny z Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic, BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim, wrzesień 2017.
Artysta posługuje się wieloma mediami. Oprócz malarstwa, interesuje się dźwiękiem i performance. W twórczości zastanawia się nad znaczeniem wielości przekazów, w zależności od medium i wyobrażeń wizualnych stawiając pytanie: w jakim stopniu obraz, a w jakim wyłącznie ludzkie działania, są w stanie dotrzeć do odbiorcy? Absolwent Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych (dyplom z malarstwa w 2007 roku).
W latach 2004-2005, jako stypendysta programu Erasmus, studiował w departamencie sztuk pięknych na Uniwersytecie Complutense w Madrycie. W 2008 roku zdobywca pierwszej nagrody w konkursie na logo Roku Zbigniewa Herberta. W 2009 roku doceniony przez jury konkursu Samsung Art Master, zdobył III miejsce za pracę pod tytułem Program Music Box.
Od tamtej pory Jakub Słomkowski w większości swoich działań wykorzystuje dźwięk, m.in. w licznych performances, takich, jak np.: Braki w Gsie w ramach otwarcia wystawy „Letni Nieletni”, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki (2010); Taxi Music Wheel, w ramach Bat Yam Street Art Festival, Izrael (2011), w którym Jakub Słomkowski stworzył muzyczną taksówkę, by następnie wozić nią i tworzyć muzykę z mieszkańcami Tel Avivu; Styx w ramach festiwalu „Konteksty”, Sokołowsko Laboratorium Kultury (2012); The death of Jane McCrea w Saatchi Gallery, Londyn (2013); Sixty Minute Złodziej w ramach „Performance Day”, CSW Zamek Ujazdowski (2014).
Od 2010 roku ściśle współpracuje z choreografką Izą Szostak tworząc muzykę i pracując nad dramaturgią jej spektakli: Karmi Go, The Glass Jar Next To The Glass Jar, Remix Merce Cunningham, Ciało Dziecko Obiekt, Balet Koparyczny. Słomkowski zrealizował dziesiątki projektów, w tym liczne wystawy, przy współpracy z takimi kuratorami, jak: Antoni Burzyński, Sacha Craddock, Marta Czyż, Karina Dzieweczyńska, Boguś Deptuła, Klara Kopcińska, Anna Królica, Mariusz Wilczyński. Jest członkiem Stowarzyszenia Nie z Tej Bajki, działającego na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego oraz jednym z założycieli grupy twórczej Parque-no. Jest po - mysłodawcą i organizatorem wydarzenia Kolacja na Hucie, które nieprzerwanie odbywa się od 2007 roku oraz założycielem (wraz z Jakubem Dykiertem) zespołu KUBATWICEIMPROVISE i trio JAN KOMOROV.
W roku 2016 Jakub Słomkowski został zakwalifikowany do wystawy „PRZYPŁYW / młoda polska sztuka współczesna” w ramach ESK Wrocław 2016. W roku 2017 został laureatem konkursu „Art Walk Open Call 2017", a także przeszedł do ścisłego grona finalistów konkursu „Bielska Jesień 2017”. W twórczości Jakuba Słomkowskiego postać małego chłopca pojawiła się po raz pierwszy na płótnie, prezentowanym na wystawie Destrojart, w galerii XS w Warszawie, w listopadzie 2016 roku, obraz przywodził skojarzenia z traumatycznym wyda - rzeniem zrzucenia bomby jądrowej na Hiroszimę.
W pracy „Little boy” pojawia się nowa interpretacja chłopca - kamień symbolizujący głowę pochodzi z Gór Świętokrzyskich, podobnie, jak drzewa porastające jego powierzchnię; sama postać nie jest wyłącznie znakiem, ma bowiem w sobie coś z ducha dziecka zamieszkującego węgierską posiadłość.
„Little boy” zachowuje rozpoznawalny dla Słomkowskiego, melancholijny, wysubli - mowany nastrój, zbudowany poprzez zestawienie pustej, niekończącej się przestrzeni, pozbawionej znamion perspektywy powietrznej i tym samym, wkraczającej w sur - realistyczny świat, z „realistycznym” tworem, ukształtowanym nieco drapieżną wy - obraźnią, czerpiącą wprost z głęboko skrywanej podświadomości artysty.