Lot No.: 829
Kieł z figurką słonia
kość, srebro pr. 835; wys. ca 22 cm, dł. 54 cm; podstawa 12,5 x 12,5 cm,
Belgia, Bruges, pocz. XX w. (?)
estymacja: 23 000 - 30 000 zł
Podstawa na planie kwadratu, wysklepiona schodkowo, z narożami ściętymi faliście, zdobnymi podwójnymi żebrami. Kieł ujęty trzema srebrnymi przepaskami; na końcu czwarty pierścień - zatyczka zakończona srebrną gałką. Na środkowej, szerokiej przewiązce umieszczona figurka słonia z kości, kroczącego z podniesioną trąbą. Na brzegu podstawy znaki probiercze belgijskie, obowiązujące w latach 1869-1942. Przedmiot formą nawiązuje do bogato zdobionych sygnałowych instrumentów muzycznych z czasów średniowiecza - tzw. olifantów.