Krystyna DĄBROWIECKA-BORYSOWSKA
Lot No.: 333
Pole grawitacji, 1965
olej, płyta pilśniowa, papier-maché, 120 x 150 cm;
sygn., sygn. dat. i opisany na blejtramie (flamastrem).
olej, płyta pilśniowa, papier-maché, 120 x 150 cm; sygn.,
sygn. dat. i opisany na blejtramie (flamastrem): "POLE GRAWITACJI" K. DĄBROWIECKA 1965 PAPIER MACHÉ
Absolwentka Wydziału Malarstwa (dyplom w pracowni Stanisława Borysowskiego). Członkini "Grupy Toruńskiej",
reprezentantka Szkoły Sopockiej. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych
w kraju i za granicą od 1961 roku.
Obrazy olejne Krystyny Dąbrowieckiej-Borysowskiej określić można mianem abstrakcji lirycznej. Ich nastrój,
ekspresja, wewnętrzne napięcia i dynamizm zagęszczonej kompozycji, świadczą o dużej wrażliwości estetycznej.
Malarstwo artystki otwiera przed odbiorcą bogactwo walorów fakturalnych, wyrafinowanych tonacji,
nasyconych barw, a odważne nieraz zestawienia kolorystyczne nie pozbawione są subtelnych niuansów.
Twórczość Dąbrowieckiej-Borysowskiej, zakorzeniona pierwotnie w konwencji informelu, okazuje się być
nacechowana uniwersalną symboliką, jest także translacją osobistych przeżyć.