Mirosław MIRECKI (MIREM) (1926 # 1986)
Lot No.: 308
Natura i przedmioty w zieleni, 1965
olej, płótno, 50,5 x 60,5 cm;
sygn. i dat. l. d.: Mirem 65
olej, płótno, 50,5 x 60,5 cm;
sygn. i dat. l. d.: Mirem 65; na odwrocie napisy autorskie: 1965 / NATURE ET LES OBJETS
oraz: Mirem 6 Paris / (NATURE / EN VERT) / 50 x 61
Artysta w 1958 roku wraz z przyjacielem Markiem Hłasko wyjechał do Paryża, gdzie pozostał do końca życia,
uczestnicząc w licznych wystawach i publikując teksty teoretyczne. Malował głównie martwe natury, wnętrza oraz
pejzaże. Mirosław Mirecki , przeciwnik rozgraniczania figuracji i abstrakcji w sztuce, opracowałduchowowzrokową
teorię widzenia, zwaną psychowizualizmem, w której proces twórczy oparty jest całkowicie na
psychologii widzenia i polega na maksymalnym skupieniu uwagi na danym wycinku rzeczywistości a następnie na
przetworzeniu wrażeń wzrokowych. Prezentowana praca doskonale obrazuje założenia twórcze artysty. Kształty są
wyraziste w centrum, zaś wokołniego obiekty tracą ostrość i konkretność.