Lot No.: 1814
Lampa naftowa z wazą Imari
Austro-Węgry, Budapeszt; pocz. XX w.;
waza - Japonia, XIX/XX w.
estymacja: 7 200 - 9 600 zł
porcelana, mosiądz złocony, szkło przeźroczyste, różowe i bezbarwne, otrawiane;
wys. 83 cm (z kominkiem), podstawa 21 x 21 cm, brzusiec ca 23 cm, średnica klosza - dół 14 cm, góra 25,3 cm.
Austro-Węgry, Budapeszt; pocz. XX w.; waza - Japonia, XIX/XX w.
Podstawa kolista, mosiężna, ażurowa, na 4 rozwidlonych nogach ze zwiniętych wolutowo liści akantu; pomiędzy nimi - różane girlandy. Stopa utworzona z kopulastej pokrywy japońskiej wazy - łączy się z korpusem wazy lejkowatym elementem mosiężnym, dekorowanym czterema stylizowanymi gałązkami kwiatowymi. Gruszkowaty brzusiec wazy dekorowany krzaczkami chryzantem o niebieskich łodygach i czerwonych oraz beżowo-złotych kwiatach na białym tle; jasne pola rozdzielone trzema niebieskimi rezerwami z kwiatami o złotych łodygach i czerwonych oraz beżowych kwiatach. Krótka, cylindryczna szyja ujęta ażurową, akantową koroną z mosiądzu. Wierzch wpuszczanego pojemnika na naftę - mosiężny, dekorowany reliefowymi motywami kwiatowymi. Na pokrętle knota napis: „MADE IN / HUNGARY”, wyżej schematyczne słońce z promieniami i trzy gwiazdki. Na pierścieniu wokół palnika: „ * 20 ‘’’ MERKUR BUDAPEST * „. Klosz tulipanowy, różowy, z falistą górną krawędzią i szerokim pasem otrawianej dekoracji wokół brzuśca, z motywem gałązek i kwiatów wiśni. Na szklanym kominku - trawiony znak firmowy w owalu, z napisem: „Qualité Superieure / L. B. / Cristal Recuit”.