Lot No.: 826
Szafeczka wisząca w stylu orientalnym
wykonana z mahoniowca i dębiny, 49,5 x 57,5 x 23 cm,
Europa Środkowa z elementami mebla chińskiego, XIX/XX w.
estymacja: 1 400 - 1 900 zł
z ażurowymi elementami z palisandru ozdobionymi kwiatami z masy perłowej, wykonana z mahoniowca i dębiny, 49,5 x 57,5 x 23 cm, Europa Środkowa z elementami mebla chińskiego, XIX/XX w.
Szafka o prostych bokach i froncie, zamykana u góry dwuskrzydłowo, u dołu z trzema szufladkami. Skrzydła drzwi i lica szufladek z płycinami ujętymi na obrzeżach złoconymi wstęgami, ozdobione rzeźbionym i wyciętym ornamentem floralnym, z pełnymi polami po środku ozdobionymi inkrustowanymi z masy perłowej kwiatami i owadami. W spodzie zamontowany uchwyt zwalniający sprężynę blokującą skrzydła drzwi.
Szafka wykonana na przełomie wieków XIX i XX, ozdobiona orientalnymi płycinami, które zarówno mogły być sprowadzone, jak i zostać wykorzystane z innego mebla. Moda na orient powracała co jakiś czas w sztuce europejskiej, ponownie stała się inspiracją w latach 80 XIX wieku w okresie rozwoju nurtów secesyjnych.