H.SIENKIEWICZ(1846-1916) J.STYKA (1858 -1925)
Lot No.: 1016
Quo Vadis
Paris [1900] Illustriations de JAN STYKA,
Gravure de G.LEMOINE E. Flammarion, Editeur.
53 ilustracje Jana Styki wykonane w technice heliograwiury i sygnowane "Imp. Ch(arles) Wittmann" na osobnych tablicach (w tym 10 podwójnie rozkładanych) oraz ca. 120 drzeworytów Jana Styki wyrytowanych przez Gerogesa Lemoine. 37 A~ 27 cm, oprawa ozdobna, teka wydawnicza z tłoczoną złotem tytulaturą na licu i grzbiecie, zawiera trzy tomy w wydawniczej oprawie broszurowej z rysunkami Styki na licu.
Stan zachowania: teka introligatorsko wzmocniona, woluminy w ochronnym celofanie, bloki dwóch tomów z niewielkimi ubytkami, nieco poluźnione. Wydano w nakładzie 100 numerowanych egzemplarzy, ten poza numeracją.
Najpiękniejsze wydanie francuskie dzieła Sienkiewicza. Cykl ilustracji do tego wydania powstał w związku z dużym rozgłosem jaki przyniósł Styce wystawiony w Paryżu obraz "Męczeństwo Chrześcijan w cyrku Nerona". Francuski wydawca E. Flammarion będący pod wrażeniem obrazu zamówił u Jana Styki ponad sto rysunków do powieści "Quo Vadis". W ten sposób powstało piękne, luksusowe i kosztowne dzieło.