In museum, 2016
akryl, płótno; 73 x 92 cm;
sygn. p. d.: B.JARMOLIŃSKI;
Zobacz pełne informacje
akryl, płótno; 73 x 92 cm;
sygn. p. d.: B.JARMOLIŃSKI;
sygn., dat. i opisany na odwrocie: "IN MUSEUM" / B. JARMOLIŃSKI 2016
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dyplom obronił w 2001 roku w Pracowni Rysunku u prof. Romy Hałat na Wydziale Edukacji Wizualnej). To jeden z najintensywniej rozwijających się łódzkich artystów współczesnych, aktywnie uczestniczący w polskim życiu kulturalnym poprzez udział w przeglądach sztuki współczesnej (Bielska Jesień, Piotrkowskie Biennale Sztuki, Triennale
Współczesnego Malarstwa Polskiego w Rzeszowie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą, do najbardziej znaczących należały projekty Galerii Zero w Berlinie, Dom i Wieża Krakowska w Norymberdze, Kolner Haus w Kolonii, The Bike Shed/ w Inverness, Het Strijkijzer w Hadze, Inchmore Gallery w Inchmore).
Wychodząc od konwencji pop-artu, plakatu i hiperrealizmu Bartek Jarmoliński wypracował własny język malarskiej wypowiedzi, za pomocą którego komentuje - i kreuje - otaczającą go rzeczywistość. W swoich pracach: płótnach, fotografiach, obiektach oraz filmach video, podejmuje problemy dotykające Europejczyka XXI wieku, funkcjonującego w świecie konsumpcji, dyktatu mass-mediów, estetyzacji ulicy, manipulacji ludzkim wizerunkiem, zachwiania proporcji pomiędzy sferami sacrum i profanum. Bartek z dystansem i autoironią pokazuje siebie - współczesnego artystę i bohaterów współczesności, uwikłanych w dziwne zależności i sytuacje, wykreowane na potrzeby popkultury. Interesują go współcześni święci (cykl malarski Santo Subito, 2008-2012), publiczny wizerunek i społeczna rola artysty (cykl fotografii pt. Polski Export, 2009), zacieranie granicy między fikcją a rzeczywistością (cykl malarski Impossible, 2012), problemy tożsamości płciowej (cykl fotografii Confession after hours, 2008-2009), zależności i korespondencje między sztuką a polityką (Konflikt jako źródło wartości/Sukienki, obiekty z lat 2011-2012).
Sztuka Bartka Jarmolińskiego to sztuka problemowa i bardzo aktualna. Jest to sztuka stawiająca przed widzem ważne i trudne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji, narodowej przeszłości i przyszłości, lokalnej tożsamości, wartości ważnych i ponadczasowych dla dzisiejszego człowieka. Jej stylizowana dekoracyjność, jaką odnajdziemy zwłaszcza w obrazach malarskich, jest odpowiedzią artysty na estetyzację kultury masowej, za którą kryją się właściwe każdemu z nas lęki, fobie, niepokoje. Jego prace obnażają system tworzenia i funkcjonowania wielu stereotypów w dzisiejszej rzeczywistości od próby określenia pojęcia ,,mężczyzna” po człowieka który stał się produktem na sprzedaż i idącymi za tym konsekwencjami. ,,Gloria artis”-video/2013 , ,,Reakcje” /2012, ,,Confessions after hours” -video,/2009, ,,Wstyd” /2010 to filmy w których występuje jako główny bohater, traktując swoje ciało jako główne narzędzie do wypowiedzi w podejmowanej przez autora problematyce. Są
to zapisy jego performance wykonywanego do kamery. Okazjonalnie wykonuje również performance przed publicznością. Do najistotniejszych należą ,,Fakt”/2012, ,,Czego oczekujesz od sztuki”/2011 czy ,,Ein Kunstler aus Polen ein gutes produkt”/2010. Bartek Jarmoliński ma w swym dorobku 30 wystawa indywidualnych i udział w kilkudziesięciu wystawach w Polsce , Szkocji, Ukrainie, Włoszech, Niemczech, Holandii.