Lot No.: 813
Szafka w stylu II Cesarstwa
Konstrukcja i fornir - mahoń; żyłka - bukszpan;
okucia - mosiądz; plakieta - porcelana;
Europa Zachodnia lub Środkowa, ok. 1870-90.
prostopadłościenna, zamykana dwuskrzydłowymi, przeszklonymi drzwiami, czerniona, intarsjowana podwójną żyłką, ozdobiona mosiężnymi profilowanymi listwami, dekorowana na froncie porcelanową plakieta z malowanymi kwiatami. Wsparta na czterech spłaszczonych kulach. Z dwoma półkami we wnętrzu.
Wnętrze wyściełane stalowym aksamitem.
Konstrukcja i fornir - mahoń; żyłka - bukszpan; okucia - mosiądz; plakieta - porcelana; 108,5 x 106 x 34,4 cm
Mebel nawiązujący formą (prosta szafka dwuskrzydłowa) i dekoracją (profilowane listwy mosiężne, czarna powierzchnia) do luksusowych mebli wykonywanych na pocz. XIX wieku do dekoracji francuskich rezydencji, także cesarskich. Były one zrobione kosztownych i egzotycznych materiałów: często fornirowane mahoniem lub palisandrem i dopiero wówczas czernione, a dekorowano je pozłacanymi, mosiężnymi listwami, projektu najlepszych brązowników oraz płytkami porcelanowymi z Sevres.
Wykonywane w 2 poł. XIX wieku ich naśladownictwa, tak jak omawiana szafka, były tylko ich skromniejszymi wersjami.
Porównaj z prezentowaną poniżej szafką jednoskrzydłową.