Lot No.: 733
Zegar szafowo-podłogowy
w stylu biedermeier;
Europa Środkowa, ok. 1830
w stylu biedermeier;
dwuczęściowy, z prostym, jednoskrzydłowym trzonem, prostokątną szafką mechanizmu, zamykaną
jednoskrzydłowo, z okrągłą, przeszkloną rezerwą w miejscu tarczy i prostokątną, masywną podstawą,
wspartą na czterech graniastych nogach. Całość fornirowana wzorzysta okleiną. Szafka mechanizmu
zwieńczona falistym gzymsem. Wokół przeszklonej rezerwy profilowana listwa. Mechanizm płytowy,
stalowy, z wychwytem kotwicznym, z malowaną na biało i niebiesko tarczą, z ażurowymi mosiężnymi
wskazówkami, z mosiężnym dzwonnikiem, bijący godziny. Szyldy zamków z kości trapezoidalne.
Zamek skrzydła drzwi trzonu stalowy, wpuszczany, hakowy. Skrzydło drzwi szafki mechanizmu
zamykana na haczyk umieszczony na lewym boku. Wnętrze malowane na stalowo.
Konstrukcja - sosna; fornir - brzoza; mechanizm: stal, mosiądz, cis; 221 x 71 x 34,8 cm
Europa Środkowa, ok. 1830
Potężny zegar szafowo - podłogowy, o cechach typowo biedermeierowskich - prostej formie i okleinie
z brzozy falistej oraz malowanej tarczy. Prowincjonalny model, nie zmieniony nadmiernie konserwacjami.