Lot No.: 724
Zegar kominkowy, portykowy,
z parą kandelabrów;
Francja, Paryż, warsztat pochodzącego z Nantes
rodu zegarmistrzów Thiery; 2 ćw. XIX w.
z parą kandelabrów;
z podstawą z białego marmuru, wspartą na 4 szpulkowych nóżkach z brązu; mechanizm umieszczony
w cylindrycznej, mosiężnej puszce, zawieszonej pomiędzy dwiema kolumienkami toczonymi z białego
marmuru, na cokolikach z czarnego marmuru; w zwieńczeniu zegara sterczyna z brązu złoconego
z motywem całujących się gołąbków i gałązek różanych; pod puszką z mechanizmem - element
dekoracyjny ze skrzyżowanymi strzałami i różanymi gałązkami; tarcza zamykana wypukłymi, szklanymi
drzwiczkami w moletowanej mosiężnej, złoconej oprawie, emaliowana, z arabskimi cyframi i napisem
u dołu: „Thiery AParis”; naciąg sprężynowy, paryski system bicia godzin i półgodzin; mechanizm z tyłu
osłonięty również kolistymi, szklanymi drzwiczkami; para kandelabrów (dobranych) - 4-ramiennych,
5-świecowych, z brązu złoconego; podstawy wsparte na 4 puklowanych szpulkach, ozdobione na
narożach rozetami, opasane laurem; trzony kanelowane, z festonami; ramiona akantowo-wolutowe,
z podwójnymi rozetkami (brak 1 pary), zakończone półkulistymi tulejkami z motywem festonów,
na talerzykach obwiedzionych perełką; w zwieńczeniu trzonu piąta tulejka z ruchomą gaśniczką
zakończoną płomieniem;
marmur biały i czarny, brąz złocony, mosiądz złocony; wymiary zegara: wys. 42 cm, szer.26 cm,
głęb. 9,5 cm; kandelabrów: wys. 49 cm, szer. 24 cm, głęb. 24 cm. Brak kluczyka i wahadła.
Francja, Paryż, warsztat pochodzącego z Nantes rodu zegarmistrzów Thiery; 2 ćw. XIX w.