Lot No.: 723
Zegar kominkowy z parą gołąbków
Francja, Paryż, zegarmistrz Bouquet,
Rue de Clichy, po poł. XIX w.
na prostokątnej, zamkniętej po bokach półkoliście podstawie, wspartej na sześciu szpulowych nóżkach; wyżej
prostopadłościenny cokół z reliefową dekoracją: od frontu - putta z atrybutami astronomii i geografii, po bokach -
kołczany i instrumenty muzyczne skrzyżowane z gałązkami lauru; powyżej osadzona na kanelowanej półkolumnie
puszka z mechanizmem zegara, zwieńczona pełnoplastycznymi figurkami gołąbków siedzących na łuku z pękiem
strzał; boki zegara dekorowane wolutowymi spływami, z koźlimi głowami wśród akantów; tarcza osłonięta
wypukłym szkłem, emaliowana, z rzymskim podziałem godzinowym i arabskim minutowym oraz napisem:
„Bouquet / A PARIS”; taki sam napis na płycie mechanizmu, z wybitym numerem „157”; z tyłu koliste drzwiczki
z płaskim szkiełkiem; paryski system bicia godzin i półgodzin; brak kluczyka i wahadełka;
brąz złocony, mosiądz, stal, szkło, emalia; wys. 40 cm, szer. 33 cm, głęb. 18,5 cm;
Francja, Paryż, zegarmistrz Bouquet, Rue de Clichy, po poł. XIX w.