Lot No.: 721
Szabla pruska artylerii
tzw. M-1848 n/A (nowego wzoru).
Niemcy, Prusy, Solingen, Carl Kaiser und Co.,
k. XIX/pocz. XX w.
Głownia stalowa, dług. 835 mm, szer. przy 25 mm, z niewielkim wygięciem 15 mm, obustronnie szlifowana w jedną szeroką przygrzbietową bruzdę, zakończona obosiecznym piórem z wyraźną ością i centrycznym sztychem. Na wewnętrznej stronie krótkiej nasady wydzielonej wyraźnym progiem wybita marka wytwórcy- dwie skrzyżowane szable pod cesarską koroną oraz litery C/K/ Co (Carl Kaiser i Spółka w Solingen). Zastawa zdobiona jest trawioną, bogatą dekoracją, złożoną po stronie
zewnętrznej z wici roślinnej i umieszczonego w czernionym kartuszu napisu alfabetem gotyckim (B. Dominski ?), po wewnętrznej wici roślinnej i armatur oplecionych dębowymi gałązkami. Bogate dekoracja głowni wskazuje iż broń należała do poza służbowych, określanych niekiedy mianem „junker - säbel”. Oprawa rękojeści żelazna, zamknięta. Jelec krzyżowo kabłąkowy z jednostronnymi, płaskimi, zaokrąglonymi uszami. Kabłąk z wydatnym wybrzuszeniem oraz podłużnym otworem na temblak
w górnej części. Tylne ramię zagięte do dołu i zakończone okrągłą, płaską łezką. Głowica owalna, nachylona ku przodowi, z kapturkiem w którym zanitowano trzpień głowni, z długim warkoczem z dwoma skrzydełkami. Trzon rękojeści drewniany, karbowany, pokryty brązową skórą. Pochwa z blachy żelaznej, w przekroju owalna, z jedną ryfką z nieruchomym kółkiem nośnym i antabką po stronie wewnętrznej. Kołnierz z płaską kryzą mocowany dwiema wkrętkami (jednej brak).Ostroga z przednim
ramieniem dłuższym, z lekkim wybrzuszeniem piętki do przodu. Stal, drewno, skóra. Dług. całk. w pochwie - 995 mm; b. pochwy - 965 mm. Waga: w pochwie - 1072 g; b. pochwy - 636 g.
Niemcy, Prusy, Solingen, Carl Kaiser & Co., k. XIX/pocz. XX w.