Lot No.: 719
Szabla francuska strzelców konnych
gwardii, wz. 1802,
I Cesarstwo Francuskie. Klingenthal, Versal.
Lata 1808 - 1812.
gwardii, wz. 1802, wykonana w latach 1808 - 1812.
Głownia stalowa dług. 860 mm, szerokości przy nasadzie 35 mm, z wygięciem 60 mm, z obustronnym szerokim, wklęsłym szlifem,
zakończona obosiecznym, przygrzbietowym sztychem. Na szerokim, masywnym grzbiecie biegnie ryty napis: „Mfture Imple du Klingenthal Coulaux frčres”. Na nasadzie głowni po zewnętrznej stronie wybito dwie słabo czytelne cechy kontrolne cechy kontrolne z lat 1808 - 1812, w postaci litery „B” (w kółku) i „M” z gwiazdką (w owalu) . Oprawa rękojeści mosiężna, zamknięta, z jelcem krzyżowo kabłąkowym, z szerokimi owalnymi wąsami z zaznaczoną ością przez środek. Kabłąk profilowany z żeberkiem przez środek, lekko wybrzuszony i rozszerzony w górnej części. Na przednim ramieniu jelca wybity numer „20742 oraz
kwiat koniczyny. Tylne ramię jelca proste, zakończone gałka, z wybitym na boku numerem i literą „V”. Na jego wierzchu wybity ukośnie, częściowo nieczytelny napis „..SAILLE.” (VERSAILLES) i okrągła, nieczytelna cecha.
Głowica lekko pochylona ku przodowi, z głębokim kapturkiem w formie migdała, z takąż nakładką w której zanitowano trzpień głowni, przechodzący w długi warkocz. Trzon rękojeści drewniany, obciągnięty skórą i opleciony skręconym drutem mosiężnym.
Pochwa z blachy mosiężnej, z dwiema szerokimi, wypukłymi ryfkami, z ogniwkami w których osadzone są ruchome, mosiężne kółka nośne. Szyjka z rozszerzonym kołnierzem z wycięciami na wąsy jelca. U dołu zakończona stalową ostrogą, z dłuższym ramieniem przednim i rozszerzoną piętką.
Stal, mosiądz, skóra, drewno. Długość całk. w pochwie - 1027 mm;
b. pochwy - 1005 mm. Waga: w pochwie 1787 g; b. pochwy - 1002 g.
I Cesarstwo Francuskie. Klingenthal, Versal. Lata 1808 - 1812.