Lot No.: 718
Pałasz kirasjerów saskich wz. 1729.
Saksonia, Prusy, Potzdam. I poł. XVIII w.
Głownia stalowa, zapewne wcześniejsza, z pocz. XVIII w, dług.770 mm,
szer. przy nasadzie 30 mm, prosta, obosieczna. Na nasadzie w przekroju
sześciogranna, poniżej nasady do sztychu wklęsło szlifowana w szeroką
bruzdę. Na zastawie ozdobiona monogramem „AR” pod koroną
królewską. Na sztychu widoczny ślad spawania głowni. Oprawa rękojeści
mosiężna, zamknięta. Jelec krzyżowo - kabłąkowo - tarczowy. Boczna
tarcza w kształcie wydłużonej palmety przechodzi w trzy obłęki boczne
połączone z kabłąkiem przednim. Po stronie wewnętrznej znajduje się
spłaszczony pierścień palucha, również połączony dodatkowym obłękiem
z kabłąkiem. Trzon rękojeści odlany w całości z mosiądzu wraz z lekko
pochyloną do przodu, owalną głowicą, ukośnie karbowany na obu bokach.
Brak pochwy.
Stal, mosiądz, Dług. całk. 910 mm. Waga 1169 g.