Lot No.: 511
Wazon ze sceną rodzajową
Francja, XIX/ XX w. - pastisz wyrobu XVIII-wiecznego
Neoklasycystyczny; cylindryczny kielichowy brzusiec z obręczą z meandrem wokół górnej krawędzi, puklowany w dolnej części, ze spiralnie kanelowanymi szyjką i stopką na kwadratowej plincie o ściętych narożach. Na meandrze osadzone dwa uchwyty - plastyczne lwie maski. Na brzuścu dwie miniatury, wydzielone pionowymi kompozycjami kwiatowymi: 1) scenka w pejzażu: siedzący na kamieniu dudziarz i słuchająca go, leżąca dziewczyna, obok pies i kosz z wiktuałami; scenka ujęta w luźne kompozycje muszlowo - rocaillowe; 2) pejzaż z wodą i drzewami. Na szyjce i stopce luźne rzuty kwiatowe; brzusiec
montowany ze stopą na metalowy trzpień. Obluzowany montaż, z kilkoma drobnymi odpryskami szkliwa, przetarte z ocenia;
fajans delikatny, szkliwo przejrzyste z krakelurą (miejscowo), farby naszkliwne, z ocenia, montaż metalowy; wys. 50 cm; sygnatury: od spodu ryte duże 357, fioletem odręcznie: owalny wieniec z dwu gałązek, z wpisanym: LILLE / 1767 i z koroną u góry.
Sygnatura nieznanej wytwórni lub artysty, zosta a określona jako współczesna marka na udanych imitacjach XVIII-wiecznej ceramiki francuskiej, które przysparzają wiele problemów marszandom i specjalistom
(por.: Gordon Lang, Portery & porcelan marks, London 2000, seria: Miller's Pocket Fact File, s.223)