Lot No.: 414
Śpiąca Ariadna
brąz patynowany; wys. 39, szer. 50 cm;
na podstawie sygnatura odlewnika: F. BARBEDIENNE
Francja, 2. poł. XIX w.
Francja, 2. poł. XIX w.
Popularna w XIX w. kompozycja hellenistyczna znana jako
Śpiąca Ariadna, w istocie przedstawia odpoczywającą
Kleopatrę. Pierwowzór dla niezliczonych kopii wykonywanych
w kamieniu, czy - jak bywało najczęściej - w brązie, stanowiła
rzeźba z II w p.n.e. przechowywana w Muzeach Watykańskich
w Rzymie. Prezentowana tu brązowa kopia stoi na dobrym
technicznym poziomie.