Ignacy CHODŹKO (1794-1861)
Lot No.: 12
Pamiętniki kwestarza
Warszawa 1881
z dwunastoma rycinami Elwira Andriollego;
Warszawa 1881
z dwunastoma rycinami Elwira Andriollego; każdy rozdział poprzedzony dużym inicjałem w drzeworycie (16 szt.) wykonanym przez Ksawerego Pilattiego, 35 x 28 cm; oprawa: wtórne płótno współczesne z naklejoną niewielką częścią oryginalnego grzbietu, oryginalne lico i tył wklejone w dorobiony grzbiet, brzegi kart złocone, bibułki ochronne przy każdej ilustracji.
Stan zachowania: oprawa podniszczona, naderwana, przetarta, rogi pozaginane. Wewnątrz ślady zalania, zaplamienia i naderwania stron,jedna ilustracja z ubytkiem narożnika, blok naprawiany, jedna strona (25) wmontowana w złym miejscu, ogólnie stan średni.
Cykl humorystycznych nowel, ukazujących polskie zwyczaje na dworach i dworkach kresowych. Jedna z
pierwszych w historii polskiej książki ilustrowanej edycja z fotografiami ilustracji, wykonanymi trudną, mokrą techniką kolodionową. Ówczesne techniki fotograficzne były na tyle trudne, że do końca XIX wieku nie ukazała się już żadna więcej ilustrowana książka z użyciem tych technik.
Patrz: Waldemar Łysiak, Empireum, Warszawa 2004, T. 1, s. 212; A. Banach; Polska książka ilustrowana 1800-1900, s. 452.