Jan MATEJKO (1838-1893)
Lot No.: 8
Ubiory w Polsce 1200-1795
Kraków 1860. Wydał Jan Matejko
44 x 28 cm; oprawa półskórek z epoki
Kraków 1860. Wydał Jan Matejko 44 x 28 cm; oprawa półskórek z epoki, tłoczona, duża tytulatura, narożniki w skórze.
Album tzw. „sztuczny” zawierający litografowaną kartę tytułową z 1860 r. oraz 82 (z 90) litografie z grupami
postaci w dawnych strojach oraz 5 litografowanych wizerunków pieczęci i elementów zdobniczych. Litografie
zostały wycięte z dużych rozmiarów, oryginalnych plansz oraz naklejone na mniejsze kartony i w epoce oprawione.
Każda grupa postaci jest ręcznie opisana.
Stan zachowania: otarcia oprawy, stan rycin bardzo dobry.
„Ubiory w Polsce 1200-1795”, wydane przez Jana Matejkę w roku 1860, ukazały się oryginalnie w małej liczbie
egzemplarzy, w postaci 10 dużych plansz litografowanych zawierających łącznie 90 grup w strojach polskich
obejmujących czasy od panowania Bolesława Wstydliwego do końca panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Matejko własnoręcznie pokolorował dwa egzemplarze i podarował je Bibliotece Jagiellońskiej i Bibliotece
Ossolińskich. Stały się one podstawą do pokolorowania kilkunastu dalszych egz. drugiego wydania Ubiorów (1875 r.) wy konanych przez Walerego Eliasza Radzikowskiego w 1892 roku.
Stan zachowania: niewielkie zaplamienia oprawy i kart bez szkody dla litografii.
Patrz: Jan Matejko, Ubiory w Polsce, Kraków 1967, s. 5-26.
1 600 zł