Lot No.: 5
[Kodeks Baltazara Behema] CODEX PICTURATUS BALTHASARIS BEHEM (facsimile)
Warszawa - Kraków, Krajowa Agencja Wydawnicza,
Jugosławia - „Forum”; oprawa Kraków - „Starodruk”; 1989.
Seria numerowana - egzemplarz nr 1
facsimile słynnego, znajdującego się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej, kartulariusza - iluminowanego rękopisu, zawierającego przywileje i statuty miasta Krakowa oraz ustawy cechów krakowskich, spisane przez Baltazara Behema (ok. 1460-1508) w latach 1502 -1505, pismem gotyckim w jęz. polskim, łacińskim i niemieckim i ozdobione przez niego inicjałami i drôleriami; po stronie 247 - następują późniejsze zapisy, dokonane przez nieznane osoby; nieznany jest też autor 27 miniatur z kompozycjami herbowymi oraz scenami z życia krakowskiego mieszczaństwa;
na 1 stronie dopisane u dołu XIX-wieczną ręką: „Przywileje czyli nadania / Księga / Sztuki i Rzemiosł / z przemową Baltazara Bema / pisarza miejskiego / z / 1505”; na końcu księgi wklejka - kolofon - z drukowanym tekstem: „CODEX PICTURATUS / BALTHASARIS BEHEM / FACSIMILE / Krajowa Agencja Wydawnicza / Varsoviae - Cracoviae / Edita sunt MD exemplaria / singula numero manu adscripto / signata / Typis exscripsit „Forum” / in Iugoslavia / Compegit „Starodruk” / Cracovia / Numerus 1”.
Księga w kasecie z tektury, skóry i papieru, z tłoczonym, złoconym napisem na licu; oprawa z brązowej skóry,
z 4 zwięzami na grzbiecie, na okładce ślepe tłoczenie z herbem Krakowa; 2 klamry mosiężne; wewnątrz karty -
pap. kredowy [372] oraz pap. czerpany [6];
Warszawa - Kraków, Krajowa Agencja Wydawnicza, Jugosławia - „Forum”; oprawa Kraków - „Starodruk”; 1989.