Władysław REYMONT (1867-1925)
Lot No.: 5
Chłopi
Powieść z 20 ilustracjami barwnemi Apolonjusza
Kędzierskiego i 75 ozdobami graficznemi
Z. Kamińskiego. T. 1 - 2. Warszawa [1928]
Powieść z 20 ilustracjami barwnemi Apolonjusza Kędzierskiego i 75 ozdobami graficznemi Z. Kamińskiego. T. 1 - 2. Warszawa [1928]. Gebethner i Wolff, 30x23, ozdobna oprawa wydawnicza, rzadki egzemplarz w płótnie koloru bordo, okładka projektu Zygmunta Kamińskiego, sygnowana "ZK", wykonana przez Bolesława Zjawińskiego w Warszawie, liczne ozdobne inicjały i winiety graficzne w tekście, przed każdą ilustracją bibułki ochronne z cytatami z powieści.
Stan zachowania: lekkie otarcia oprawy, poza tym stan bardzo dobry. Luksusowa, największa w historii, edycja "Chłopów" z ilustracjami A. Kędzierskiego. Cykl akwarel wykonanych do niniejszego wydania "Chłopów" Reymonta był jego najważniejszą pracą ilustratorską.
Zygmunt Kamiński (1888-1969), grafik, malarz, architekt wnętrz,twórca godła Polski z 1927 roku, profesor Akademii Sztuk Pięknych.
Apoloniusz Kędzierski (Suchedniów 1861 - Warszawa 1939)- malarz, akwarelista, rysownik, ilustrator i dekorator - był jednym z najpopularniejszych artystów warszawskich. Uczeń Józefa Brandta w Orońsku, Wojciecha Gersona i Aleksandra Kamińskiego w warszawskiej Klasie Rysunkowej, w latach 1886-1889 kształcił się jeszcze w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Nikolausa Gysisa. Z upodobaniem zajmował się ilustratorstwem. Współpracował także z wieloma czasopismami warszawskimi. Projektował meble i ceramikę, wykonywał polichromie kościelne. Duży zespół dzieł artysty spłonął w jego pracowni w pierwszych dniach powstania warszawskiego.
2 400 zł