film zrealizowany na podstawie fragmentów poematu narracyjnego Aleksandra Sołżenicyna, pt.: Pruskie noce, film czarno-biały z dźwiękiem, czas: 18 min
film zrealizowany na podstawie fragmentów poematu narracyjnego Aleksandra Sołżenicyna, pt.: Pruskie noce, film czarno-biały z dźwiękiem, czas: 18 min, edycja: 1/5, (pendrive)
Absolwentka Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Brała udział w ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach publicznych i prywatnych w kraju i za granicą. W 2013 roku uzyskała stopień doktora na Wydziale Rzeźby, Kierunek Intermedia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Pracuje jako asystentka w pracowni Transdyscyplinarnej Wydziału Rzeźby/Intermediów w gdańskiej ASP.
Realizuje prace z zakresu rzeźby, instalacji, fotografii, wideo. W swoich wczesnych pracach wykorzystywała między innymi symbole religijne. Problem silnej tradycji katolickiej panującej w Polsce łączyła z męską dominacją w społeczeństwie. Poruszała także tematy tożsamości, seksualności oraz stereotypowych ról kobiet i mężczyzn. Obecnie interesują ją zagadnienia relacji społecznych i politycznych w kontekście przemocy. Realizuje projekty badawcze dotyczące miejsc pamięci, śladów pamięci/zapomnienia oraz historii.
Nagrody i stypendia: 1999 - Nagroda za wyróżnioną pracę dyplomową - stypendium pobytowe The Germinations XI, Hull, Anglia; 2000 - Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców i Naukowców; 2005-2006 - Stypendium pobytowe Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg, Niemcy; 2009 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego; 2010 - Stypendium pobytowe Polish Kultursommer Scholarship 2010, Kilonia, Niemcy oraz I nagroda Gdańskiego Biennale Sztuki, pt.: Tożsamość Miejsca, zorganizowanego w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2; 2011-2012 - Stypendium pobytowe HIAP- Paths Crossing, Helsinki, Finlandia; 2011 - Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne; 2014 - Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; 2015 - Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.
W roku 1944 nastąpiło wkroczenie Armii Czerwonej na tereny Prus Wschodnich w celu “wyzwolenia” z pod niemieckiej okupacji. Aleksander Sołżenicyn, wtedy jako dziennikarz towarzyszył temu wydarzeniu. Po kilkunastu latach opisał swoje doświadczenie, emocje z pozycji wnikliwego obserwatora rzeczywistości. Poemat narracyjny pt.: Pruskie noce jest przejmującym dokumentem ujawniającym bezwzględność, barbarzyństwo, przemoc Armii Czerwonej w stosunku do kobiet, dzieci, starców. Przy realizacji filmu wykorzystałam wybrane fragmenty poematu deklamowane przez lektora jako narrację filmu. Całe przedsięwzięcie zrealizowane zostało w oparciu o metodę krytyczną. Za pomocą wyselekcjonowanych materiałów archiwalnych, fotografii i dźwięku spróbowałam przedstawić przemoc oraz ludzką agresję, czego symbolem był pogrom i masakra ludności cywilnej przez żołnierzy radzieckich w 1944 r. (tzw. rzeź w Nemmersdorfie - jako symbol przemocy Armii Czerwonej). Dotarłam do miejscowości Nemmersdorf, obecnie Majakowskoje (ros. Маяковское , niem. Nemmersdorf ) wieś w obwodzie Kaliningradzkim w Rosji - jako miejsca pamięci.
(Dorota Nieznalska)
Premiera filmu odbyła się podczas obszernej wystawy indywidualnej pt.: Przeszłość, która nie chce przeminąć, w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie 19.11.2015 - 03.01.2016, kuratorka Anna Markowska.