Marta FREJ (ur. 1973)
Lot No.: 15
Origami, 2012
akryl, płótno; 100 x 100 cm;
sygn. na odwrocie, na blejtramie: MARTA FREJ
akryl, płótno; 100 x 100 cm;
W 2004 roku uzyskała dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, w latach 2005-2009 była asystentką w pracowni rysunku i malarstwa prof. M. Czajkowskiego na ASP w Łodzi. Malarka, ilustratorka, animatorka kulturalna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, mama Maćka, współzałożycielka Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Laureatka nagrody Okulary Równości 2015, przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Współautorka książki „Memy i Graffy” z Agnieszką Graff. Obecnie pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie. Memy Marty Frej były prezentowane na ponad 20 wystawach m. in. w Warszawie, Częstochowie, Kaliszu, Krakowie, Tomaszowie Mazowieckim, Koszalinie, Słupsku, Olsztynie, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Wałbrzychu, Cieszynie, Wrocławiu, Głogowie.
Wybrane wystawy, konkury i projekty: 6 Krajowa Wystawa Malarstwa Młodych we Wrocławiu (2005); M-Łódź identyfikacja, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (2005); Galeria Arsenał w Poznaniu (2005); Galeria Wozownia w Toruniu (2006); Austriackie Forum Kultury „Nowy podział pracy-niematerialna versus niewolnicza” Warszawa (2007); Bielska Jesień 2007, BWA w Bielsku Białej (2007); 22 Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego Szczecin (2008); Sweet in Art, Galeria Sztuki w Legnicy (2009); 10 Międzynarodowy Jesienny Salon Sztuki, Homo Quadratus Ostroviensis (2010); II Międzynarodowy Konkurs Malarski Przestrzeń Publiczna-Konteksty Poznań (2010); Animalis 2011, Drugie Triennale Malarstwa, Galeria MM Chorzów (2011); aTrakcja 2011 projekt autorski Tomasza Kosińskiego i Marty Frej, zrealizowany w trakcie 8 Nocy Kulturalnej Częstochowa; ART.eria - PIERWSZY STRZAŁ” (2011) projekt zrealizowany w Częstochowie; Bielska Jesień 2011 BWA w Bielsku Białej; ART.eria - DRUGI STRZAŁ Częstochowa (2012); ...wir fahr´n nach Lodz!, Norymberga, Stuttgart, Lipsk, Kolonia ,Hamburg (2012-2013); Osiem kobiet, Konduktorownia Częstochowa (2013); Workers Of The Artworld Unite, Kronika Bytom (2013); Czego nie wida, Wystawa sztuki społecznie zaangażowanej Opole (2014); Macierzyństwo, Visual Culture Research Center Kijów (2015).