Lot No.: 618
Dzbanek z płaskorzeźbami starotestamentowymi, Germanią i sentencjami
Niemcy, Mettlach, wytwórnia Villeroy und Boch,
1 ćw. XX w.
o owoidalnym brzuścu, z lekko rozszerzoną ku górze szyjką z wymodelowanym 3-kątnym dziobkiem, z pokrywą cynową. Wokół jasnoszarego brzuśca i szyjki dekoracje reliefowe beżowe; na brzuścu cztery zaokrąglone arkady z wicią winorośli i ptakami w wysklepieniach; w arkadach białe reliefy:
1) Dawid grający na harfie,
2) Germania ( kobieta w długiej szacie, z tarczą i mieczem) pod dziobkiem,
3) Noe sadzący szczep winny i arka na wzgórzu, z łukiem tęczy;
w segmentach szyjki reliefy z winoroślą i napis czcionką gotycką: Wohl bekomm’s!; na podwójnych banderolach nad łukami arkad napisy gotyckie:
1) Gesang/ Lang, 2) Weib/ Sein Leben, 3) Wein/ ein Narr, 4) (pod uchem): Wer nicht liebt/ der bleibt; cynowa pokrywa neorenesansowa, z ornamentem roślinnym, z oprawą na uszku i maską satyra na dźwigience;
kamionka barwiona powierzchniowo, nakładki beżowe i białe, napisy wyciskane, zapuszczane farbą, szkliwo solne; oprawa cynowa; wys. 30,7 cm (z pokrywą); sygn. drukiem zielonym: uskrzydlona główka Merkurego z kaduceuszami, listwa z napisem: VILLEROY & BOCH, z podwieszoną opaską z pętelkami i napisem: METTLACH, wyciski: 6. II 21.
Niemcy, Mettlach, wytwórnia Villeroy & Boch, 1 ćw. XX w.