Lot No.: 208
Posąg buddy - Bodhisattva Avalokitesvara (Guanyin)
Chiny ?, 1 poł. XIX w.
postać siedząca w pozycji kwiatu lotosu; prawa ręka uniesiona do góry, lewa otwarta leżąca na kolanie; drewno polichromowane; 74 cm (ubytki palców prawej dłoni, pęknięcia drewna, ubytki i przetarcia polichromii).
Chiny ?, 1 poł. XIX w.
W buddyzmie chińskim Guanyin znana jest, jako bogini łaski, litości i miłosierdzia. Odpowiedniczka sanskryckiego Awalokiteśwary. Wiązała się z macierzyństwem i pochodzi od boga współczucia.