Lot No.: 838
Zegar kominkowy, portykowy
drewno czernione, okleina mahoniowa,
intarsja brzozowa i jaworowa; brąz złocony;
Europa Zachodnia, przed połową XIX w.
w obudowie architektonicznej, drewnianej, częściowo czernionej; podstawa prostokątna, o zaokrąglonych narożach, wsparta na 4 toczonych nóżkach, w dolnej części pokryta okleiną mahoniową, z brzozową intarsją osiową o motywie akantu i wolut oraz jaworową żyłką wzdłuż krawędzi; część górna czerniona, z czterema gładkimi, toczonymi kolumnami; bazy i kapitele z brązu złoconego, zdobione moletowanym ornamentem; między kolumnami zawieszony mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin i regulatorem wahadłowym, rusztowym; soczewka z reliefowym wyobrażeniem putta wśród łanów zboża, ze snopkiem w rękach; tarcza zegara srebrzona, z cyframi rzymskimi, w obramieniu z brązu złoconego z reliefowym motywem wici akantowokwiatowej; nad kolumnami - architraw z wydatnym, prostym gzymsem; na fryzie nakładka z brązu złoconego z trzema wieńcami laurowymi oraz włócznią i mieczem w oplocie ze wstęgi;
drewno czernione, okleina mahoniowa, intarsja brzozowa i jaworowa; brąz złocony; wys. 51 cm, szer. 32,5 cm, głęb. 4,7 cm.