Lot No.: 820
Pucharek dekoracyjny z figurką Heraklesa
brąz złocony, szkło przeźroczyste,
szlifowane; wys. 25,5 cm;
Europa Zachodnia, XX w.
stopa z brązu, kolista, gładka, dzwonowato wysklepiona; trzon w formie nagiej figurki Heraklesa, okrytego jedynie skórą lwa nemejskiego; na pochylonych ramionach herosa spoczywa półkulista czasza szklana, zdobna kratką szlifu brylantowego, spoczywająca w koszyczku z liści winnej łozy; pokrywa z brązu (zespolona na stałe
z czaszą) - powtarza kształt podstawy; w zwieńczeniu - figurka siedzącej bachantki, z kyliksem w ręce;
brąz złocony, szkło przeźroczyste, szlifowane; wys. 25,5 cm, średnica stopy 8 cm.
Europa Zachodnia, XX w.
Wyobrażenie Heraklesa jest ilustracją mitu o 11 pracy herosa, polegającej na wykradzeniu złotych jabłek z ogrodu Hesperyd. W pracy tej dopomógł mu ojciec Hesperyd - Atlas, podtrzymujący glob niebieski na swoich
barkach. Podjął się sam zdobycia jabłek z sadu córek, przerzuciwszy na krótką chwilę ciężar nieba na ramiona Heraklesa.