Lot No.: 615
Waza neorenesansowa - żardiniera z maskami satyrów i uchwytami - hermami
Niemcy, Neuhaldensleben (Saksonia),
Porzellan-, Steingut-, Majolikaund Terrakotafabrik
Hugo Lonitz und Co. (zał. 1868), ok. 1886-1904.
naczynie owalne, wybrzuszone, z listwową krawędzią z ornamentem cekinowym, na czterech nóżkach - wspornikach dwu palmetowych i dwu wolutowych, osadzonych na owalnej podstawie z czterema
konsolowymi nóżkami z motywem dwuliściennym. Wokół szafirowej czaszy dekoracja plastyczna, przy krawędziach z dwiema maskami satyrów z koźlimi rogami przy krawędziach i dwoma uchwytami -
plastycznymi uskrzydlonymi hermami - półpostaciami nagich kobiet, osadzonymi w draperii z motywem roślinnym. Na czaszy podwieszone do masek satyrów i herm dwudzielne girlandy kwiatowe; dekoracja reliefowa w tonacji szmaragdowo-niebieskiej, beżowej i brązowej, z akcentami zielenie; rekonstruowane dwie nóżki i 6 segmentów
obrzeża podstawy, klejenia i retusze przy szyjkach herm, drobne ubytki szkliwa na dekoracji kwiatowej;
majolika farby wysokich temperatur, szkliwo ołowiowe; wys. 30 cm, szer. 38 cm, głęb. 25 cm;
sygn. wyciskiem: w owalu dwie umieszczone antytetycznie ryby, wyżej: 1499 (nr modelu).
Niemcy, Neuhaldensleben (Saksonia), Porzellan-, Steingut-, Majolikaund Terrakotafabrik Hugo Lonitz & Co. (zał. 1868), ok. 1886-1904.
Wyrób znanej wytwórni specjalizującej się w ceramice historyzującej, dekoracyjnej i użytkowej; wytwórnia brała udział w wystawach światowych, zyskując nagrody i uznanie.