Marek SZWARC (1892-1958)
Lot No.: 41
Martwa natura z owocami na talerzu,1921
olej, płótno; 31 x 35,5 cm;
sygn. l. g.: marek
olej, płótno; 31 x 35,5 cm;
sygn. l. g.: marek
na odwrocie naklejka z napisem autorskim?: Marek / Szwarc / Paris 1921
Marek Szwarc urodził się w 1892 roku w Zgierzu. W latach 1911-1914 studiował w Ecole des Beaux-Arts w Paryżu. Mieszkał na Montparnasse, w tzw. „La Ruche“ gdzie poznał m.in. Chagalla, Soutine’a, Kislinga, Pascina i wielu innych artystów. Zajmował się wtedy głównie rzeźbą. W 1914 wrócił do Polski, gdzie pozostał przez całą I wojnę światową. Jego malarstwo, początkowo impresjonistyczne, stało się z czasem wspaniałym przykładem Ecole de Paris. W 1920 roku powrócił do Paryża, tam zaprzyjaźnił się z francuskim filozofem Jakiem Maritainem. Po II wojnie światowej poświęcił się głównie rzeźbie w drewnie i kamieniu oraz odlewach w brązie.
5 000 zł