Samuel FINKELSTEIN (1895-1942)
Lot No.: 4
Domy, 1931
olej, płótno; 35,5 x 35,5 cm;
sygn. i dat. p. d.: Sam. Finkelstein 1931;
olej, płótno; 35,5 x 35,5 cm;
na odwrocie prostokątne stemple firmy ISKRA & KARMAŃSKI KRAKÓW
Samuel Finkelstein urodził się w 1895 roku w Sandomierzu. Początkowo miał zostać kupcem, tak jak jego
ojciec, jednak po czterech latach przerwał naukę w szkole handlowej w Łodzi. Pod kierunkiem Wojciecha Weissa rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jednak przerwał je po pierwszym roku akademickim 1913/14, by kontynuować naukę w latach 1915-1918 na wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych u profesorów Juliusa Schmida, Rudolfa Bachera, Rudolfa Jettmara, Josefa Jungwirtha i Hansa Tichy’ego. Po I wojnie światowej powrócił do Łodzi, gdzie prowadził działalność artystyczną. Został członkiem ugrupowania „Start” oraz Cechu Artystów Plastyków „Jednoróg”. Zginął w 1942 roku w obozie koncentracyjnym w Treblince.
3 500 zł