Lot No.: 903
Stolik do robótek w stylu II Cesarstwa
konstrukcja - świerk, fornir - palisander;
74 x 52,5 x 38 cm.
Europa Środkowa, 3 ćw. XIX w.
z niewielkim, falistym na obrzeżu i odkładanym blatem, szerokim oskrzynieniem z szufladką oraz wysuwanym koszykiem zamontowanym pod nim, wsparty na czterech wysmukłych graniastych i esowatych nóżkach. Cały lakierowany na czarno, ozdobiony mosiężnymi okuciami, a na blacie delikatnymi inkrustacjami. Wnętrze fornirowane palisandrem. Na wewnętrznej stronie blatu lustro. Wnętrze szuflady podzielone na dwa poziomy, na górnym przesuwny wąski i płytki pojemnik z przegródkami. Pod oskrzynieniem zamontowany pojemnik prostokątny, o ściankach rozszerzających się ku górze, na szerszych bokach zakończonych faliście;
konstrukcja - świerk, fornir - palisander; 74 x 52,5 x 38 cm.
Europa Środkowa, 3 ćw. XIX w.
Niewielki stolik do przechowywania robótek, nici i innych akcesoriów do szycia. Forma i dekoracja o neorokokowym charakterze, nosi typowe cechy mebli wykonywanych za panowania Napoleona III (1848-73), utrzymujące się poza Francja także w późniejszym
czasie. W tym okresie meble nawiązywały do epok historycznych, często były, jak prezentowany stolik, czernione i inkrustowane masa perłową. Stolik posiada dobrze zachowane wnętrze, wykonane z wzorzystego i intensywnego w kolorze palisandru.