Lot No.: 838
Zegar kominkowy z alegorią sztuk pięknych
Francja, Paryż, Rue du Chateau d’Eau,
firma Japy Freres, 3 ćw. XIX w.
podstawa na planie prostokąta, wsparta na 4 nóżkach; pomiędzy przednimi, zdobionymi rozetkami - fartuch z aplikowaną dekoracją reliefową z liści akantu; front i boki cokołu dekorowane ornamentem kaboszonowym oraz szerokim gzymsem akantowym; z przodu pośrodku - siedzące, skrzydlate putto z owalnym medalionem i rylcem; na cokole prostopadłościenny postument, stanowiący podstawę bezgłowej rzeźby siedzącego, muskularnego mężczyzny; obok stojąca postać artysty w renesansowym kostiumie, z lewą nogą wspartą na podnóżku, demonstrującego rzeźbę;
po drugiej stronie postumentu - atrybuty sztuki: liniał, paleta, teka i zwój; tarcza zegara pokryta białą emalią, z cyframi rzymskimi, osłonięta kolistym, wypukłym szkiełkiem; wewnątrz postumentu - mechanizm z paryskim systemem bicia godzin i półgodzin, ze stalową czaszą dzwonka; na płycie mechanizmu - w kole - napis „Japy Freres”
i w otoku: „MEDAILLE D’OR”; ponadto bite numery: „339” i „69”; brąz złocony i srebrzony, mosiądz, stal, szkło; wys. 65 cm, szer. 50 cm, głęb. 20 cm.
Francja, Paryż, Rue du Chateau d’Eau, firma Japy Freres, 3 ćw. XIX w.