Lot No.: 610
Zestaw naczyń do raków (lub owoców morza)
Śląsk, Świdnica, Majolika - und Steingutfabrik
R. M. Krauze, ok. 1882-1930
waza z pokrywą i sześć miseczek; waza owalna, 4-dzielna, na czterech nóżkach-niebieskich lwich łapkach osadzonych w liściastych pędach, z puklowaną pokrywą z uchwytem- rakiem siedzącym na ulistnionej gałązce; boki wazy modelowane muszlową kanelurą z reliefowymi, podmalowanymi gałązkami bluszczu. Płytkie miseczki o modelowanych drobnym muszlowym reliefem wewnętrznych brzegach, z uchwytem - uszkiem z plastycznym rakiem; przetarcia malatury (raki na uchwytach miseczek), brak jednego listka przy uchwycie pokrywy; fajans delikatny, szkliwo ołowiowo-boraksowe, farby naszkliwne;
waza - wys. 21 cm, dł. 34 cm, szer. ok. 25 cm;
miseczki - wys. 5,6 cm (z uchwytem), 14,5 x 18 cm;
sygn. waza: wycisk tarczą herbową zwieńczoną koroną zamknięta, przekreśloną ukośnie podwójną linią, z literami M K, 1112, Y; miseczki: czerwienią naszkl.143, na uszkach od spodu wycisk: 1507.
Śląsk, Świdnica, Majolika - und Steingutfabrik R. M. Krauze, ok. 1882-1930
Zespół naczyń o interesującym wzornictwie, wskazującym na przeznaczenie, pochodzący z docenianej w Europie śląskiej wytwórni i malarni ceramiki; wytwórnia ze Świdnicy [Schweidnitz] miała swoje przedstawicielstwa- magazyny sprzedaży m.in. w Hamburgu, Berlinie, Kolonii, Amsterdamie, Paryżu, Kopenhadze i Mediolanie.
2 200 zł