Adriaen van OSTADE (1610-1685) - przypisywany
Lot No.: 153
Scena rodzajowa we wnętrzu
olej, deska parkietowana;
47 x 52,5 cm;
olej, deska parkietowana; 47 x 52,5 cm;
(obraz po konserwacji, z prawej strony przycięty ok. 3 cm)
Por.: M. J. Friedlaender, Die Niederlaendischen Maler des 17. Jahrhunderts, Propylaeen Kunstgeschichte XII, Berlin 1923, s. 239.
Prof. dr hab. Zdzisław Żygulski jun., kustosz Muzeum Czartoryskich w Krakowie, w swojej opinii napisał, że obraz “jest dziełem malarza holenderskiego Adriaena van Ostade […]. Był on znakomitym malarzem scen rodzajowych we wnętrzach, najczęściej w karczmach; stosował szarą i brązową tonację barwną […]. Obraz został zbadany w podczerwieni oraz zanalizowany pod kątem pigmentów […]. Stwierdzono występowanie azurytu i malachitu, pigmentów naturalnych stosowanych w malarstwie sztalugowym od XV do końca XVIII w. […] Autorstwo Ostadego wydaje się bezsprzeczne. Bardzo podobny obraz jego autorstwa znajduje się w Luwrze, reprodukowany przez M. J. Friedlaendera [...] obraz ten mimo pewnego uszkodzenia z powodu obcięcia po prawej stronie, jest bardzo cennym okazem holenderskiego malarstwa w okresie jego rozkwitu, w XVII w.”.