Lot No.: 9
CZY WIESZ kto to jest?
Pod ogólną redakcją Stanisława Łozy.
Warszawa 1938 - Wydawnictwo Głównej
Księgarni Wojskowej.
Warszawa 1938 - Wydawnictwo Głównej Księgarni Wojskowej.
25 x 20 cm, 858 stron, oprawa: wydawnicza pełna, skóra czerwona z tłoczeniami i złoceniami, 3 lilijki harcerskie na licu i tyle oprawy, tłoczone i złocone w geometrycznej bordiurze zamkniętej prostokątnym obramowaniem, na grzbiecie powtórzony motyw z lica. Stan zach.: strona tytułowa i dwie ostatnie naderwane, brak strony przedtytułowej, poza tym bardzo dobry. Na stronie IV okładki pieczątka "Komisariat XV ul. Grochowska".
Przedwojenny pierwowzór "Who is Who" zawierający przeszło 4000 not biograficznych (liczne fotografie) znanych osób, polityków, wojskowych, artystów, pisarzy, ludzi wolnych zawodów itp. W wielu przypadkach są to jedyne istniejące dzisiaj informacje o znanych postaciach II RP. Wersja książki w tej oprawie
wydana została w nakładzie nie przekraczającym 100 sztuk. Wielka rzadkość.
Na prawym brzegu Wisły od przyłączenia Pragi do Warszawy do 1908 istniał jeden cyrkuł VII - praski, podzielony w 1908 na dwa - XIV - Nowa Praga i XV - Stara Praga. Cyrkuł XV obejmował teren Starej Pragi - od ul. Ząbkowskiej do ul. Podskarbińskej, Wilczą Wyspę i dawny Skaryszew i stadion aż po ul. Grenadierów,
z granicą na Al. Waszyngtona. Po I wojnie cyrkuły stały się okręgami, a w 1928 przemianowano okręg Stara Praga na Praga-Południe, do wybuchu II wojny obsługiwany przez Komisariat XV Policji.
1 200 zł