Lot No.: 850
Ikona - Chrystus Pantokrator
tempera na desce zamkniętej łukiem,
z dwiema szpongami; złocenia; 101,5 x 67 x 3 cm.
Rosja, 2 poł. XIX w.
wizerunek całej postaci, siedzący, stopami depcący szatana, błogosławiący prawą ręką, w lewej trzymający Księgę z napisem cyrylicą: „ALFA i OMEGA”; nad Jego ramionami - para aniołów trzymających tabliczki z inicjałami Jezusa Chrystusa; po bokach stoją - jak pod krzyżem - Maria i Jan;
tempera na desce zamkniętej łukiem, z dwiema szpongami; złocenia; 101,5 x 67 x 3 cm.
Rosja, 2 poł. XIX w.
Obraz z ikonostasu, z I rzędu tzw. ikon namiestnych; przedstawienie Chrystusa nauczającego, z Księgą - umieszczano zwykle po prawej stronie carskich wrót. Ikona po gruntownej konserwacji.
8 000 zł