Lot No.: 846
Ikona - Matka Boska „Skarbiaszcza” - Orędowniczka, w kiocie
tempera na desce, papier; 30 x 26 cm; rama z drewna
lipowego, złoconego; kiot - drewno, szkło,
67,5 x 54 x 14 cm. Rosja, k. XIX w.
pośrodku stojąca na obłoku Maria z Dzieciątkiem na ręku, na tle mandorli - jako wspomożenie cierpiących grzeszników; nad nią w obłokach Bóg Ojciec i para aniołów; w narożach maski: solarna i lunarna; z obu stron Marii - dwustrefowe sceny z postaciami grzeszników, aniołów i świętych; wokół figury Marii - wstęgi z modlitwami o wstawiennictwo u Syna; bordiura z tłoczonymi w papierze i malowanymi wzorami geometryczno- roślinnymi; wzdłuż górnej krawędzi - w 2 kartuszach objaśniające napisy cyrylicą; obraz ujęty bogatą, snycerską, ażurową, złoconą ramą z kiści winorośli; całość w gablocie drewnianej w okleinie orzechowej;
od frontu oszklone drzwiczki, w zwieńczeniu szczycik z faliście wykrojonym gzymsem; pośrodku wprawiona płytka szklana, z malowanym krzyżem pomiędzy gałązkami akantu;
tempera na desce, papier; 30 x 26 cm; rama z drewna lipowego, złoconego; kiot - drewno, szkło, 67,5 x 54 x 14 cm.
Rosja, k. XIX w.