Lot No.: 833
Zegar konsolowy, w manierze Ludwika XV
drewno oklejane szylkretem i czernione,
brąz złocony, szkło, emalia, stal; Francja, XIX w.
w obudowie drewnianej, oklejanej szylkretem,; od frontu oszklone drzwiczki, opasane listwą z brązu; dołem ozdobny element ażurowy z brązu złoconego, z motywem kratki regencyjnej i gałązek akantu; tarcza kolista z brązu, z nakładanymi emaliowanymi plakietkami, na których cyfry rzymskie oznaczające godziny i arabskie dla oznaczenia minut; ponadto nieczytelny, zatarty napis; daszek czterospadowy, zwieńczony figurką brązową orła na tle ozdoby ażurowej z gałązek kwiatowych i akantowych tworzących nieregularną kratkę; krawędzie szafki, nóżki i ozdoba fartucha u dołu - z brązu złoconego, z motywem akantu, rocaille’u, wolut i małżowin; boczne ścianki z zamkniętymi łukiem szybkami, ujętymi brązowym obramieniem; na płycie mechanizmu bity nr „1341”; mechanizm z systemem bicia godzin i półgodzin, z regulatorem wahadłowym; soczewka wahadła w formie maski solarnej; z tyłu ten sam nr „1341” i litery „ED”; konsola zegara z prostokątnym, czernionym blatem; front i boki o trójkątnych, obłych spływach pokrytych szylkretem; na krawędziach listwy brązowe z motywem akantu i kwiatów; u dołu element dekoracyjny zakończony małżowiną;
drewno oklejane szylkretem i czernione, brąz złocony, szkło, emalia, stal;
wys. zegara 78 cm, szer. 40 cm, głęb. 18 cm; wys. konsoli 29 cm, szer. 44 cm, głęb. 24 cm.
Francja, XIX w.