Lot No.: 616
Patera dekoracyjna ze sceną z Falstaffem(?)
Niemcy, Mettlach, wytwórnia kamionki i porcelany
Villeroy & Boch, projekt dekoracji: Johann Baptiste
Stahl (1869-1932), pocz. XX w.
płaska patera ze sceną w karczmie, w białym reliefie typu pa^te-sur-pa^te na zielonkawym tle: siedząca dziewczyna z butelką w dłoniach, zwrócony ku niej otyły, brodaty mężczyzna w kapeluszu, obszernej pelerynie, wysokich butach, z szablą (Falstaff?) oraz siedzący na zydlu przy stoliku młody mężczyzna w wysokim kapeluszu i kubraku z koronkowym kołnierzem, z fajeczką w dłoni; scenka sygn. p. d.: JSt ; wokół brzegu patery okalający scenkę od góry barwny 2 dzielny motyw gałązek margerytek o rytym konturze; kamionka delikatna barwna, relief jasny typu pa^te-sur-pa^te (phanolith); wys. 5,2 cm, średn. 44,5 cm;
sygn. wyciskiem: motyw architektoniczny, niżej w listwie z okuciami: METTLACH, niżej VB w półkolu / .GES.GESCH., 2794, 02, 28, napisy odręczne czarnym piórem(?)
Niemcy, Mettlach, wytwórnia kamionki i porcelany Villeroy & Boch, projekt dekoracji: Johann Baptiste Stahl (1869-1932), pocz. XX w.
Dekoracyjny wyrób znanej wytwórni, na wysokim poziomie artystycznym i technologicznym, z dekoracją opracowaną przez Johanna B. Stahla, artystę pracującego w Mettlach w latach 1895-1920,wynalazcę phanolitu, odmiany kamionki delikatnej przypominającej angielskie jasper ware, zdobionej precyzyjnymi jasnymi dekoracjami reliefowymi o walorach malarskich.