Lot No.: 609
Serwis deserowy Krokus
Polska, Ćmielów, proj. Wincenty Potacki (1904- 2001)
z 1961/62, lata 60./70. XX w.
składa się z dzbanka do kawy z pokrywką, cukiernicy z pokrywką, mlecznika i 6 filiżanek ze spodkami; naczynia o cylindrycznych, smukłych brzuścach, z motywem białych ukośnych pasów rezerwowanych na barwnych tłach
i obrzeżonych złoceniem; filiżanki i spodki barwne, w kompletach (żółty, różowy, wiśniowy, seledynowy, błękitny i zielony),
dzbanki i cukiernica wiśniowe; krawędzie, uszka i uchwyty złocone;
porcelana, druk barwny, złocenia; porcelana z drobnymi skazami masy; dzbanek - wys. 28 cm; mlecznik - wys. 13 cm; cukiernica - wys. 13 cm; filiżanka - wys. 8,2 cm, średn. 6,5 cm; spodek - wys. 1,8 cm, średn.14 cm;
sygn. zielenią chromu druk: w trójkącie Ć, niżej: ĆMIELóW/ M A D E/ IN POLAND, druk czarny: 50, 47
Polska, Ćmielów, proj. Wincenty Potacki (1904- 2001) z 1961/62, lata 60./70. XX w.
Popularny model serwisu deserowego (do kawy, herbaty) Wincentego Potackiego, projektanta współpracującego z fabryką w Ćmielowie od ok. 1935; charakterystyczna dla tego modelu dekoracja z barwnymi tłami i ukośnymi pasami rezerw.