Lot No.: 611
Komplet przyborów do pisania na biurko, z mozaiką i miniaturami a’la Watteau
Miśnia, Meissner Ofen- und Porzellanfabrik
Carl Teichert (zał. 1884), kon. XIX w. - XIX/XX w.
3-częściowy zestaw, składający się prostokątnej tacy o niskiej lekko falistej krawędzi, z wymodelowanymi 2 reliefowymi kręgami na piasecznicę i kałamarz oraz koliste, mocno wybrzuszone puklowane pojemniki na piasek i atrament, z szerokimi kołnierzami i guzikowymi uchwytami; kałamarz z wpuszczaną pokrywką z uchwytem. Naczynia malowane wokół krawędzi szlakiem fioletowej mozaiki łuskowej, ujętej w złocone rocaille oraz z barwnymi miniaturami - scenkami dworskimi w scenerii parkowej, bukiecikami i rzutami kwiatowymi; na pojemnikach po trzy scenki przedzielone kompozycjami kwiatowymi, na tacy scenka z dwiema damami po obeliskiem i Pierrot z mandoliną;
krawędzie i uchwyty złocone, lekko przetarte złocenia;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; taca - 3,5 x 27 x 18 cm;
piasecznica i kałamarz - wys. 5,2 cm, średn. ok. 9 cm;
sygn. kobaltem naszkl. (wszystkie naczynia) skrzyżowane kreski i litera T powyżej, na tacy dodatkowo wycisk: MEISSEN i złotem: f;
Miśnia, Meissner Ofen- und Porzellanfabrik Carl Teichert (zał. 1884), kon. XIX w. - XIX/XX w.
Komplet przyborów do pisania na biurko powtarza formy i naśladuje dekorację wyrobów miśnieńskich.