Lot No.: 608
Para figur: ogrodniczka i ogrodnik
Nieokreślona wytwórnia środkowoeuropejska
- Czechy lub Austria?, XX w.
figury na kwadratowych podstawach ze złoconymi rocaillami i plastyczną dekoracją kwiatową:
1) Ogrodniczka - dziewczyna w kwiecistej spódnicy i podwiązanym jak tiurniura fartuszku, w rozpiętym zielonym kwiecistym kubraczku, gorseciku z różą i różowym kapelusiku z uniesionym rondem; w prawej dłoni trzyma różę, na lewym przedramieniu zawieszony koszyczek z różami;
2) Ogrodnik - młodzieniec ze związanymi na karku włosami, w zielonym kwiecistym rozpiętym surducie, luźnej koszuli i kamizelce przewiązanej wąską fioletową szarfą, w spodniach do kolan i czarnych pantoflach, wsparty o pień z architektoniczną konsolą, z nakryciem głowy pod pacha; w uniesionej prawej dłoni kwiat, lewą ręką podtrzymuje przewieszony przez tors na taśmie koszyczek z kwiatami;
porcelana, farby naszkliwne, druk barwny podmalowany, złocenia; wys. 48 - 48,5 cm, podstawy: ok. 13,5 x 13 cm;
obie figury nie sygnowane.
Nieokreślona wytwórnia środkowoeuropejska - Czechy lub Austria?, XX w.
Para ogrodników nawiązuje do popularnych miśnieńskich par z XIX wieku, jednak poziomem artystycznym nie dorównuje im.