Lot No.: 605
Kandelabr 4-świecowy, z trzonem z kobietą i dzieckiem
Miśnia, model Ernsta Augusta Leuteritza (1818-1893),
z ok. 1850, 3 ćw. - kon. XIX w.
kandelabr na kolistej podstawie z reliefem cekinowo-muszlowym i barwnymi ptaszkami i owadami; jako trzon grupa figuralna: siedząca kobieta (pasterka?) w liliowym kapeluszu, niebieskiej kwiecistej spódnicy, zielonym fartuszku i sznurowanym gorseciku, podtrzymująca stojącego na jej kolanach chłopczyka w czarnym kapeluszu i fioletowym surduciku oraz liściasty pęd - ryton, przechodzący w 3-ramienny esowaty pęd - lichtarz na świece z tulejkami z profitkami, z podobnym, wyższym czwartym ramieniem pośrodku; ubity jeden listek przy profitce, drobne ubytki plastycznej dekoracji kwiatowej;
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 47 cm; sygn. kobaltem podszkl. skrzyżowane miecze, ryte D.176. (numer modelu) wyciski 28, 70; naszkl. fioletem 1.
Miśnia, model Ernsta Augusta Leuteritza (1818-1893), z ok. 1850, 3 ćw. - kon. XIX w.
Ernst August Leuteritz (czynny w Miśni w latach 1843 - 1886), nawiązał do opracowanego przez Kaendlera w połowie XVIII stulecia modelu z postaciami w
strojach antycznych, tworząc parę lichtarzy z trzonem - siedzącą kobietą z chłopczykiem stojącym na kolanach lub z mężczyzną podtrzymującym na kolanach
dziewczynkę. Kompozycje były używane także jako trzony pater w zestawach deserowych.
3 600 zł