Lot No.: 603
Para świeczników z puttami - alegoriami
porcelana, farby naszkliwne, złocenia; wys. 40 i 39 cm;
Miśnia, okres Marcoliniego (1774-1814) - pocz. XIX w.
dwa lichtarze 1-świecowe, na kolistych pierścieniowych podstawach uniesionych na trzech nóżkach z motywami roślinnymi; podstawy z plastyczną dekoracją kwiatową na lekkim wyniesieniu, z puttami stojącymi przy wysokich liściastych trzonach dekorowanych kwiatami i zwieńczonych tulejką na święcę , z liściastą profitką.
Putto - dziewczynka o upiętych włosach z niebieską kokardą, z kwiecistą draperią, z tabliczką i tylcem w dłoni (Literatura?, Rysunek?);
Putto - chłopiec w różanym wianku na półdługich włosach, w przerzuconej przez udo i ramię wzorzystej draperii, z globusem i cyrklem w dłoni (Geografia?, Astronomia?).
Trzony lichtarzy 3-dzielne, z obluzowanym montażem na metalowy trzpień, skrócone (spiłowane?);
przetarte złocenia i drobne ubytki dekoracji plastycznej;
sygn. kobaltem podszkl. miecze z gwiazdką, ryte: 1934, CJ 1934 - świecznik z dziewczynką lub: 1934 G (C?) - świecznik z chłopcem.
Lichtarze w typie modeli Michaela Victora Aciera (1736-1799); figurki dzieci - putt odwołują się do grup - alegorii sztuk pięknych i nauki.
3 000 zł