Lot No.: 916
Szafa kredensowa kątowa w stylu rokokowym
sosna, orzech; 232 x 107,5 x ok. 61 (dł. boków 70 cm).
Gdańsk (?), po poł. XVIII w.
zbudowana z dwóch jednoskrzydłowych, nastawionych jedna na drugą szafek, z których górna zwieńczona przerwanym naczółkiem z kroksztynkiem pośrodku, fornirowana wzorzystym fornirem. Ramy skrzydeł drzwi u góry faliste. Dolna szafka z falistą kryzą wokół zwieńczenia, u dołu wsparta na cokole. Górna o prostych bokach, ściętych frontowych narożach i prostym froncie, przeszklona na narożach i skrzydle drzwi. Rama skrzydła i naroży od wewnętrznej strony faliście wycięte. Szprosy faliste, rzeźbione w liście akantu i oplecione wstęgą dzielą powierzchnie na pola. We wnętrzu trzy półki,
z których środkowa pełna, a dwie wąskie faliste, z możliwością zmiany wysokości położenia oraz z listwami umożliwiającymi ustawienie talerzy. Dolna szafka o prostych bokach, naroża i front faliste, z jedna pólka we wnętrzu;
Gdańsk (?), po poł. XVIII w.
Szafa kredensowa o typowych cechach mebli powstających w gdańskim ośrodku stolarskim. Subtelne elementy zdobnicze, jak wysmukle zwieńczenie i plastycznie płaskorzeźbione szprosy wskazują na wykonanie w dobrym warsztacie. Forma i dekoracja zbliżona do modeli znanych z publikacji i zbiorów muzealnych.
Lit.: Cz. Betlejewska, Meble gdańskie od XVI do XIX wieku, Gdańsk 2001, s. 105, il. 142, s. 106, il. 146.