Lot No.: 906
Sekretera art deco
konstrukcja - sklejka, sosna, dębina; fornir - orzech;
98 x 76 x 48,3 cm.
Polska, Bydgoskie Fabryki Mebli, 1957
Zobacz pełne informacje
z ukośnie ułożoną, odkładaną klapą, z trzema szufladami, wsparty na profilowanym cokole i wyciętych w nim konsolowych, esowatych nóżkach, fornirowany orzechem. Boczne naroża płyty górnej oraz górne naroża klapy zaokrąglone. We wnętrzu sekreterowym cztery segregatory na bokach, trzy półki pośrodku oraz trzy szufladki, jedna wydłużona umieszczona centralnie i dwie niewielkie u dołu na bokach. Klapa po odłożeniu wsparta na wysuwanych z korpusu listwach, od wewnętrznej strony wyklejona zielonym suknem. Uchwyty w formie dużych knopików, niklowane. Na płycie górnej dekoracyjne półkole.
Na plecach sekretery dwie prostokątne fabryczne nalepki papierowe: pierwsza firmowa - z niebieskim stemplem złożonym z dekoracyjnych inicjałów FBM z półpierścieniem u dołu, na którym Bydgoskie Fabryki Mebli; druga magazynowa - Centralny Zarząd Przemysłu Meblarskiego, Bydgoskie Fabryki Mebli, Bydgoszcz, ul. Dworcowa 12, z nazwą okleiny Orzech, z ceną zł 1915 i datą kontroli technicznej: 9.4.1957, nieczytelnym podpisem kontrolera;
konstrukcja - sklejka, sosna, dębina; fornir - orzech; 98 x 76 x 48,3 cm.
Polska, Bydgoskie Fabryki Mebli, 1957
Analogiczny wzór sekretery zaprojektowano dla Fabryki Mebli Stylowych Otto Pfefferkorna w Bydgoszczy i pierwszy raz opublikowano w 1936 roku w magazynie „Wnętrze”. BFM, które w 1945 roku zorganizowano w miejscu fabryki Pfefferkorna wykorzystywały początkowo nie tylko pozostawione tu maszyny stolarskie, ale również rysunki techniczne mebli, na podstawie których produkowały je przez wiele kolejnych lat.