Lot No.: 858
Lampa naftowa z kloszem
Niemcy, fabryka lamp Wild & Wessel, Berlin (zał. 1855),
2 poł.- kon. XIX w.;
z porcelanowym trzonem na owalnej podstawie ze złoconą krawędzią, dwudzielnym, w formie skarłowaciałego pnia drzewa z nastawioną nań kulą w koszyku; pień drzewa z gałązkami i szyszkami chmielu, z dwoma uskrzydlonymi nagimi puttami obok, biegnącymi w przeciwnych kierunkach, z gałązką chmielu w dłoni; na czubek pnia nałożony okrągły reliefowy kosz
z kulą oplecioną gałązkami i szyszkami chmielu; dekoracja trzonu uzupełniona złoceniami. Na kuli osadzona obudowa metalowa z palnikiem i pokrętłem do regulacji oraz zamocowana na trzech prętach ażurowa złocona obręcz z motywem owali i girland, z kloszem kopułowym ze szkła mlecznego; lekkie przetarcia złoceń na porcelanie;
porcelana kremowa, złocenia, częściowo podmalowane czerwienią, metal złocony - mosiądz?, szkło mleczne;
wys. ok. 66 cm (całość);
ozn.: porcelana - czerwienią żelaza naszkl.: 585, ryte dwa splecione kółka; na pokrętle regulującym napisy:
W & W / * KOSMOS *, na oprawie palnika ryte: HINKS & SON’S/ PATENT
Niemcy, fabryka lamp Wild & Wessel, Berlin (zał. 1855), 2 poł.- kon. XIX w.;
porcelana: nieustalona wytwórnia niemiecka, lampa naftowa z brennerem z patentem firmy Hinks & Son’s